Jak grać Blackjack

Blackjack to popularna gra karciana, którą można znaleźć we wszystkich kasynach na świecie. Podobnie jak w przypadku wielu gier losowych, pochodzenie gry jest niejasne, znając jedynie wskazówki, o których czasami wspominano z różnych źródeł.

Pewne jest, że gra w blackjacka wywodzi się z gry karcianej dwadzieścia jeden, wspomnianej w jednej z książek słynnego autora Miguela de Cervantesa.

Z biegiem czasu gra stała się tak ceniona, że została przyjęta przez wszystkie kasyna. Wiodąca przyczyna popularności tej gry jest oczywista. W istocie jest to prosta gra, która daje równe szanse na wygraną.

Podstawowe zasadyWartość kartGra w blackjackaOpcje gracza
Read more
Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter
Podstawowe zasady

Podstawowe zasady

Niezależnie od tego, czy gra się w kasynie stacjonarnym, czy w kasynie online, podstawowe zasady są takie same. W grze używa się od jednej do ośmiu talii kart, które są ze sobą tasowane kilka razy, w zależności od polityki kasyna.

Stół do gry ma kształt półksiężyca i ma pięć, sześć lub siedem wolnych miejsc, które mogą zająć uczestnicy gry. Istnieje możliwość, że po zajęciu wszystkich miejsc maksymalnie dwóch graczy, którzy nie zasiadają przy stole, może postawić na rękę uczestnika gry.

Jednak decyzje podejmowane w grze należą wyłącznie do gracza przy stole.

Podstawowe zasady
Wartość kart

Wartość kart

Wszystkie 52 karty w zestawie są używane w grze Blackjack. Każda książka ma swoją wartość. Tak więc karty 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 reprezentują zapisaną na nich wartość. Ale duże karty, 10, J, Q, K, czymkolwiek są, mają wartość równą dziesięciu punktom.

A as jest jedyną kartą, która ma dwie wartości. Może to oznaczać 1 lub 11, w zależności od potrzeb i decyzji gracza. Celem gry jest zgromadzenie wartości 21 punktów lub zbliżonej do niej, ale nie większej niż 21. Jeżeli gracz lub krupier przekroczy tę wartość, gra się kończy.

Wartość kart
Gra w blackjacka

Gra w blackjacka

Każda runda Blackjacka rozpoczyna się od postawienia zakładu przez graczy. W pierwszym etapie gry, po postawieniu zakładu, krupier rozdaje po dwie karty każdemu graczowi i sobie, zaczynając od lewej do prawej.

Karty są dzielone jedna po drugiej dla każdego gracza. W ten sposób każdy gracz i krupier otrzymują dwie karty. Zawsze jedna z kart krupiera jest odwrócona do góry nogami, co jest zaletą dla graczy.

Celem każdego gracza jest pokonanie krupiera. Można to zrobić, gdy suma kart gracza wynosi 21 lub gdy układ gracza jest większy niż układ krupiera, ale nie więcej niż 21.

Gra w blackjacka
Opcje gracza

Opcje gracza

Po pierwszym etapie, w którym postawiono zakłady, gracze decydują, jakich wyborów dokonać. Uczestnicy gry mają do wyboru cztery opcje:

  • Jeśli suma kart jest zbyt niska, może prosić o karty, aż osiągnie 21 lub wartość jak najbliższą.
  • Jeśli gracz ma satysfakcjonujący układ, może zdecydować, że nie będzie już więcej kart.
  • Jeśli ma obiecującą rękę o wartości 11, w oczekiwaniu na kartę o wartości 10, może podwoić kwotę zakładu.
  • Jeśli gracz posiada dwie karty o identycznej wartości, może je rozdzielić, dzieląc w ten sposób na dwie ręce.
Opcje gracza